جواب خزانه‌دار فدراسیون فوتبال به ابهامات تازه مالی، پرداخت خرج کمپ تیم ملی و دستمزد کی‌روش- اخبار ورزشی – اخبار کودک خاص

به گفته خبرنگار ورزشی خبرگزاری کودک خاص، چندی پیش درون پی اعتراض مسعود شجاعی درمورد نوع حمایت‌های فدراسیون فوتبال و قرار دادن این سؤال که ۲۰ میلیون پاداش صعود به دو جام جهانی برزیل و روسیه چه شده هست، خبرگزاری کودک خاص درون پی جواب این سؤال رفت. خبرگزاری کودک خاص درون گزارشی با عنوان «پاداش‌‌ صعود تیم ملی فوتبال به جام‌های جهانی چه شده هست؟» جواب بعضی ابهامات درون این خصوص را داد که منبع پاسخگویی به این ابهامات هم علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال بود. سلیمانی درون گفت‌وگویی که با خبرنگار کودک خاص داشت علاوه بر اشاره به خرج ۲…۵ میلیون دلاری بابت آماده‌سازی و کمپ تیم ملی ازبرای جام جهانی روسیه، مبلغ دیگری را هم عنوان کرد. ۱…۵ میلیون فرانک بابت جرایم مختلفی که فیفا از پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی کسر کرده هست.

اخیراً مبالغ مختلفی درون خصوص کمپ تیم ملی به بیرون درز پیدا کرده که کمی عجیب و غریب بود. از جمله خرج ۱۰۰ هزار دلاری بابت برگزاری هر نشست خبری سرمربی و کاپیتان تیم ملی درون کمپ لوکوموتیو درون روسیه یا خرج ۱۵۰ هزار دلاری بابت هر وعده غذایی درون شش رستوران معرفی شده که با یک ضرب و تقسیم ساده، این خرج‌ها علاوه بر عجیب بودن، غیر قابل باور بود. از طرفی منتشر شدن جرایم کشورهای مختلف درون سال ۲۰۱۸ از سوی فیفا نشان می‌داد جریمه فدراسیون فوتبال ایران تنها ۱۹۳ هزار فرانک هست و این موضوع حفره بزرگی ایجاد کرد. حفره‌ای به عمق یک میلیون و ۳۰۷ هزار فرانک تا به مبلغ ۱…۵ میلیون فرانک عنوان شده از سوی سلیمانی برسد.

این موضوع و چرخش چنین مطالبی درون شبکه‌های اجتماعی و پرسشگری از فدراسیون فوتبال سبب «توضیح فدراسیون فوتبال درمورد کسر جریمه‌های فیفا از پاداش تیم ملی» شد. رابطه ها عمومی فدراسیون فوتبال روز گذشته درون اطلاعیه‌ای مبالغی با توضیحات کلی ارائه و خرج کسر شده از پاداش تیم ملی را سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۵۵۷…۰۸ فرانک از سال ۲۰۱۲ تاکنون عنوان کرد تا خبرگزاری کودک خاص دفعه دیگر سراغ خزانه‌دار فدراسیون فوتبال برود و درمورد ابهامات این اطلاعیه پرسشگری کند.

علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درون گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کودک خاص درون خصوص اینکه موارد عنوان شده از سوی فدراسیون فوتبال با ابهاماتی روبه‌رو بوده و موضوع حق عضویت‌ها و مبلغ آن چه میزان خرج ازبرای فدراسیون داشته هست، گفت: به صورت سالانه باید به فیفا حق عضویت بدهیم. درون این چند سال هیچ وقت پولی بابت حق عضویت به حساب فیفا واریز نمی‌کردیم، بلکه حسابی میان ما و فیفا وجود دارد که درآمدهای ما به این حساب واریز و خرج‌ها نیز از این حساب کسر می‌شود. هیچ وقت با فیفا نقدی کار نمی‌کنیم، مگر اینکه درون قسمتی مانند پاداش جام جهانی که درآمد ما خیلی زیاد می‌شود، بخشی را به ما نقدی بدهد. درون بیشتر موارد ما «تهاتر» می‌کنیم.

وی درون جواب به این سؤال که مبلغ سالیانه حق عضویت‌ها حدوداً چقدر هست، اظهار داشت: عددی درون ذهنم نیست، ولی رقم آن خیلی نمی‌شود. اینکه بگوییم رقم قابل توجهی باشد، اینطور نیست و فکر می‌کنم عددی حدوداً هزار تا ۲ هزار فرانک باشد.

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درمورد اینکه عوارض مسابقات شامل چه مسائلی می‌شود و فدراسیون فوتبال چه مبلغی بابت مسابقات عوارض پرداخت کرده هست، به کودک خاص گفت: بابت مسابقات، رقمی را به عنوان مالیات یا عوارض به فیفا یا AFC می‌دهیم. چون فیفا را حضور ذهن ندارم، مسابقات AFC را مثال می‌زنم. به عنوان مثال بابت یک مسابقات AFC می‌خواهد رقمی را بر مبنای بلیت فروشی به آنها بدهیم و درصورتیکه رقمی بابت بلیت فروشی وجود نداشته باشد، حداقل باید ۵۰۰ دلار بابت عوارض آن گیم پرداخت شود. درصورتیکه بلیت فروشی باشد، باید بابت بلیت فروشی رقمی پرداخت شود که رقم آن زیاد می‌شود که درصورتیکه بلیت فروشی بالا باشد، این رقم هم بالاتر می‌رود. اکنون نمی‌توانم عددی عنوان کنم، ولی حدود ۵ درصد از بلیت فروشی می‌شود که درصورتیکه احتیاج باشد باید ارقام را به ریز تحقیق کنم.

سلیمانی درون واکنش به این مسئله که به چه دلیل خرج مراسم قرعه‌کشی و بلیت هواپیما بابت حضور درون کارگاه‌های آموزشی هم جزو همین رقم عنوان شده درون حالی که فیفا خرج میهمانانش را خودش از محل درآمدهایش پرداخت می‌کند، گفت: نه، اینطور نیست. فیفا خودش پرداخت می‌کند، ولی خرج بعضی مراسم‌ها را فیفا به حساب همان عضو می‌زند. مثلاً می‌گوید ۵ نفر بیایید، بلیت آن را می‌گیرد و شرایط را آماده می‌کند. درصورتیکه یک دوره آموزشی باشد، از منبع ها آموزشی پرداخت می‌کند، ولی درصورتیکه مراسمی مانند قرعه‌کشی باشد، خرج را به حساب کشور عضو می‌زند.

وی درون خصوص اینکه به طور مثال فیفا کارگاه آموزشی پیش از جام جهانی ازبرای تیم‌ها را خودش تقبل کرده و تا ۶ نفر خرج‌ها را داده درون حالی که فدراسیون فوتبال کارگاه آموزشی را هم جزو خرج‌های کسر شده عنوان کرده، تصریح کرد: همانصورت که گفتم، ازبرای بعضی از مراسم‌ها فیفا بلیت می‌گیرد، ولی با خرج عضو هست. درصورتیکه بخواهم مثالی بزنم که این قصه واضح شود، رفتار سازمان لیگ خودمان با اعضا هست. مثلاً سازمان لیگ خرج بعضی مراسم‌ها یا داوران را به حساب باشگاه‌ها می‌زند و بقیه درآمد آنها از محل تبلیغات را به آنها پرداخت می‌کند.

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درون واکنش به طرح این سؤال که فیفا ازبرای همه مراسم‌ها خرج تعداد مشخصی از افراد را خودش تقبل می‌کند و به طور مثال ازبرای جام جهانی خرج ۵۰ نفر ازبرای هر تیم با فیفا بوده هست، گفت: نه، این قصه جداست. فیفا می‌گوید تعداد مشخصی را خرج می‌کنیم و درصورتیکه تعداد اضافه‌ای باشد، نقدی باید آن را پرداخت کنید که ما هم نقدی پرداخت می‌کنیم. اصلاً فیفا تقبل نمی‌کند و درون حساب فی‌مابین هم نمی‌آورد. آن مسائلی که من گفتم، فیفا پرداخت می‌کند و از حساب ما کسر می‌شود.

سلیمانی درمورد موضوع دیگری که فدراسیون درمورد خرج‌های کسر شده از پاداش تیم ملی عنوان کرده خرج CAS هست و اینکه فدراسیون فوتبال از سال ۲۰۱۲ تاکنون به جز پرونده ایران و عربستان پرونده‌ای درون CAS نداشته، اظهار داشت: به چه دلیل، ما سه چهار مورد داشته‌ایم و فیفا هم نمی‌خواست که این مبلغ را پرداخت کند، ولی چون ما نمی‌توانستیم این مبلغ را پرداخت کنیم، از فیفا خواستیم و نامه زدیم که درون سه چهار مورد ازبرای دادگاه CAS پرداخت صورت گرفت. ازبرای ماجرای ایران و عربستان تا جایی که حضور ذهن دارم، ما سه مورد به وکیل درون مراحل مختلف پول داده‌ایم که نمی‌توانم عددی عنوان کنم، ولی مثلاً یک دفعه ۱۷ هزار و یک دفعه ۲۵ هزار فرانک داده‌ایم.

وی درون واکنش به این مسئله که درون مصاحبه قبلی عنوان کرده بود خرج CAS ازبرای پرونده ایران و عربستان حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار فرانک شده، خاطرنشان کرد: همین حدود هست و زیاد نیست.

 

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال همچنین درون جواب به ابهام دیگری مبنی بر اینکه درون اطلاعیه این فدراسیون آمده خرج‌های کسر شده مربوط به سال ۲۰۱۲ تاکنون چراکه فدراسیون از آن وقت منبع ها انباشته شده‌ای نزد فیفا نداشته درون حالی که پاداش صعود به جام جهانی برزیل مربوط به سال ۲۰۱۴ هست، به کودک خاص گفت: پاداش سال ۲۰۱۴ را به صورت کامل دریافت کردیم. از زمانی که اینفانتینو رئیس فیفا شده، حساب وضعیت فیفا از نظر ما بهتر و شفاف‌تر شده هست…به طور مثال قبلاً می‌گفتند درصورتیکه پاداش ۲ میلیون دلاری را می‌خواهید، ما به شما پرداخت می‌کنیم و بعداً درصورتیکه بدهکار یا طلبکار شدید، حساب‌ها را تحقیق می‌کنیم. از زمانی که اینفانتینو آمد، عنوان کرد تمام اعضا از سال ۲۰۱۲ تمام حساب‌شان تحقیق شود و درصورتیکه بدهی دارند از محل درآمدهای آتی‌شان کسر شود. به همین دلیل ما از سال ۲۰۱۲ یکسری بدهی داشتیم که از حساب ما کسر کردند و دیگر تسویه شده‌ هست.

سلیمانی درمورد مبالغ مطرح شده درمورد کمپ تیم ملی درون روسیه که با خرج‌های عجیبی چون ۱۰۰ هزار دلار بابت نشست‌های خبری، ۱۵۰ هزار دلار بابت هر وعده غذایی درون رستوران و… ۲…۵ میلیون دلار عنوان شده هست، اظهار داشت: تمام صورت حساب‌هایی که بابت کمپ تیم ملی بوده هست، جز به جز بود که همه آن را تسویه کردیم. مثلاً درون یک فاکتور ۴۰۰ هزار دلار و درون یک فاکتور دیگر ۵۰۰ هزار دلار پرداخت کردیم. درون مقاطع مختلف همه آن پرداخت شده و هیچ بدهی درون این خصوص نداریم. فیفا به این صورت عمل می‌کند که حتی خرج LOC مسابقات را از اعضا می‌گیرد یا از محل درآمدهای جام جهانی کسر می‌شود. این خرج‌ها از سمت فیفا می‌آید و ما دخل و تصرفی درون آن نداریم، ولی من درون جریان نشست خبری یا رستوران نیستم و شاید اعداد و ارقامی از فاکتورهای کمپ باشد که عنوان کرده‌اند، ولی من ریز ارقام را نمی‌دانم که عنوان کنم. تنها می‌توانم بگویم که فیفا حتی بابت LOC را از ما کسر کرده هست.

وی درون واکنش به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا دستمزد کارلوس کی‌روش قرار هست از پاداش تیم ملی درون جام ملت‌ها پرداخت شود، گفت: دستمزد کی‌روش به صورت کامل پرداخت شده هست. تنها قرارداد آخر وی پرداخت نشده که آماده پرداخت هست و به زودی صورت می‌گیرد. تنها طلب کی‌روش قرارداد آخرش بوده و تمام پاداش‌ها، پول تو جیبی و تمام تعهدات قبلی پرداخت شده هست.

خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درون جواب به این سؤال که آیا مبلغ طلب کی‌روش تنها دستمزد ۹۰۰ هزار دلاری اوست یا پاداش‌های وی هم باید پرداخت شود، اظهار داشت: خیر، هیچ مبلغ دیگری به جز همین دستمزد وی باقی نمانده هست. آقای تاج هم درون حال رایزنی ازبرای پرداخت این دستمزد از دو مسیر فیفا و AFC هست تا طلب آخر کی‌روش پرداخت شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *